Zarejestruj
się u nas lub też
zaloguj
, jeśli posiadasz już konto.
Forum Muzyczka.... Strona Główna
->
Techno
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Administracja
----------------
Regulamin
Pomysły... Problemy..Sprawy Modernatorów...
O nas
Zwierzątko
Fotka
Zadania Domowe
Muzyka
----------------
Hip Hop
Techno
POP
Rock
Inne
Mp3 + linki
Newsy ...Plotki...Ciekawostki...
Wasi idole..
O wszystkim i O niczym
----------------
Uroda
Szkoła
Rozrywka & TV
Książki
Grafika
Hyde Park
Make me laugh!
TopListy
Filmy .. Seriale..
----------------
Filmy i seriale do ściągniecią..
Seriale
Filmy
Sport
----------------
Hokej
Siatkówka..
Koszykówka
Inne
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Krzysiu M.
Wysłany: Nie 18:20, 08 Paź 2006
Temat postu:
Dłuuuuga strasznie...
psota
Wysłany: Pon 20:28, 03 Lip 2006
Temat postu: Historia
Techno
- styl w muzyce rozrywkowej i kulturze masowej; powstały w silnej opozycji do innych stylów muzycznych.
Techno jako zbiór stylów muzycznych
W Polsce pod terminem techno rozumie się zwykle muzykę o następujących wspólnych cechach:
stosowanie wyłącznie sztucznie generowanych brzmień elektronicznych
tworzenie muzyki przez miksowanie tych brzmień z całkowitym pominięciem zapisu nutowego, lecz tylko przy zastosowaniu specjalizowanych urządzeń, takich jak miksery, gramofony ze zmiennym tempem odtwarzania, samplery i zniekształcacze dźwięku, wywodzące się od dyskotekowych diskjokeyów
taneczny i "psychodeliczny" klimat - osiągany przez regularnie powtarzane tło rytmiczne, na które są nakładane zwykle dość atonalne i również regularnie powtarzane główne brzmienia
teksty ograniczone do absolutnego minimum lub zupełny brak wokalu
Techno dzieli się na wiele innych podstylów, które różnią się sposobami aranżacji, tempem i najczęściej stosowanymi rytmami podstawowymi. Stylów tych jest wiele i ciągle powstają nowe. Do najważniejszych można zaliczyć:
4-Beat
Acid techno - szybka, energiczna, "pompująca" odmiana, pochodzi z Londynu.
Ambient techno - wywodzący się z ambientu styl relaksujący, ze spowolnionym tempem, fragmentami "rozmytego" wokalu i miękkich brzmień głównych.
Detroit techno - najbardziej klasyczny ze stylów techno, kontynuujący tradycję pierwszych nagrań powstałych w Detroit
Freetekno
Gabber - ekstremalny styl, liczba uderzeń na minutę osiaga nawet >200 BPM
Ghettotech
Happy hardcore
Hardcore techno - Ciężka odmiana techno. Powiązana lub niekiedy nawet utożsamiana z Gabberem.
Hardstyle - Styl wywodzący się z Hardcore'u i Trance'u, choć nieco łagodniejszy od tego pierwszego, często bliższy nawet Hard Dance. Charakteryzuje się stosunkowo twardym beatem.
Minimal techno - gatunek w którym brzmienie jest ograniczone do samego czystego podkładu rytmicznego, który jednak charakteryzuje się większą złożonością niż w house i rave
Schranz - Bardzo ciężkie, mroczne i undergroundowe techno. Niezwykle popularne w Niemczech. Twórcą słowa i najbardziej znanym przedstawicielem tego gatunku jest Chris Liebing.
Speedcore - ekstremalny styl muzyki Hardcore Techno, liczba uderzeń osiąga minimum 360 BPM
Terrorcore - >250BPM, duża ilość sampli mających wzbudzać dreszcz
Tekno
Bezpośrednio z techno wywodzą się też, i często są nadal do niego zaliczane, następujące style muzyczne:
Trance - styl, w którym położony jest maksymalny nacisk na wprowadzenie tańczących w trans; osiąga się to przez "falujący", monotonny, na okrągło powtarzany rytm i przytłumione, główne brzmienia, dochodzące jakby "spod ziemi"
Rave - styl pokrewny muzyce house, powstały w Londynie; charakteryzuje się dużą ilością wykorzystywanych sampli
Techno funkcjonuje głównie jako muzyka taneczna, która jest tworzona nie po to aby jej słuchać, lecz aby przy niej tańczyć. Techno jest zazwyczaj tworzone na żywo przez muzyka nazywanego DJ-em, który "komponuje" tę muzykę z sampli nagranych na płyty winylowe, dodatkowo przetworzonych przez całe instrumentarium urządzeń zniekształcających i miksujących dźwięki. Sample są tworzone i nagrywane przez innych muzyków specjalizujących się w tworzeniu w studiu nowych brzmień i rytmów. Dobry DJ posiada zwykle cały zestaw płyt z samplami i cały czas poszukuje nowych brzmień.
Oprócz tego, pierwotnego dla techno sposobu tworzenia tej muzyki, istnieją też bardziej klasyczne zespoły muzyczne, które nagrywają od razu gotową muzykę w normalnych studiach muzycznych i sprzedają ją w normalny dla muzyki rozrywkowej sposób, czyli na płytach oraz w formie teledysków. Jednymi z najbardziej znanych tego rodzaju zespołów jest The Prodigy.
Istnieją też grupy DJ'ów, które specjalizują się w nieco innym tworzeniu tej muzyki, stosując elektroniczne instrumenty klawiszowe i perkusyjne, które "grają" stworzonymi wcześniej samplami-brzmieniami, dostarczanymi przez podłączone do nich komputery. Grupy te stanowią jednak rzadkość ze względu na to, że tworzenie w ten sposób muzyki na żywo jest bardzo trudne!!!
Historia techno
Na ogół przyjmuje się, że techno powstało z post-dyskotekowej muzyki house, popularnej w Detroit i Chicago, w połowie lat 80. Za początek techno uważa się założoną w 1984 przez grupę kilkunastoletnich, głównie czarnoskórych DJ'ów, uczących się w średnich szkołach w Detroit, polową, nielegalną dyskotekę, pod namiotem, o nazwie "Techno City". DJ'e ci grali tam muzykę opartą na rytmach House, ale tworzoną na bazie wymyślonych przez siebie, całkowicie syntetycznych brzmień. Dyskoteka ta zyskała szybko bardzo liczne grono stałych bywalców, którzy zaczęli się do niej przenosić z bardziej tradycyjnych dyskotek. Po osiągnięciu takiego sukcesu wielu z tych DJ'ów zaczęło jeździć po całych Stanach Zjednoczonych i organizować podobne dyskoteki polowe pod innymi wielkimi miastami.
W 1988 roku Neil Rushton zebrał na jednej płycie pt: "Techno! The New Dance Sound Of Detroit" zbiór najbardziej charakterystycznych brzmień tej muzyki. Od tego czasu rozpoczął się żywiołowy rozwój techno na całym świecie.
W Anglii, brzmienia te zaczęli wykorzystywać londyńscy DJ'e i na wzór kolegów z Detroit zaczęli organizować polowe dyskoteki na pustych placach wokół autostrady M1, które jako nielegalne były początkowo rozganiane przez policję, aby się po dwóch latach przyjąć jako stały element "londyńskiego krajobrazu".
W Niemczech techno natrafiło również na bardzo podatny grunt. Jego rozsadnikiem stała się Love Parade w Berlinie, zorganizowana po raz pierwszy we wrześniu 1989 roku, jako początkowo niewielka impreza plenerowa przez grupę londyńskich i niemieckich DJ-ów. Impreza ta rozrosła się po kilku latach do największej na świecie imprezy techno przyciągającej rokrocznie setki tysięcy ludzi.
Techno w Polsce zostało zapoczątkowane przez klub "Alcatraz" w Łodzi, który w październiku 1989 zorganizował pierwsze w kraju "rave party", prowadzone przez ściągniętych z Love Parade niemieckich i brytyjskich DJ'ów. Od 1997 do 2003 roku w Łodzi odbywała się co roku Parada Wolności, wzorowana na berlińskiej Love Parade, organizowana przez byłych właścicieli klubu Alcatraz.
Szczyt popularności techno przypadł na lata 1997-1999. Od roku 2000 zaczyna się na całym świecie obserwować spadek popularności tego stylu, głównie na korzyść hip hopu. Od 2005 roku techno staje się znowu popularne i zaczyna powoli powracać
Techno jako zjawisko kulturowe
Techno, jako kultura masowa, powstało w silnej opozycji do kultury wytworzonej przez muzykę rockową. Trzema najbardziej charakterystycznymi cechami tej kultury są:
Świadoma rezygnacja z buntowniczego i idealistycznego ducha związanego z rockiem i innymi stylami muzycznymi.
Pełna, entuzjastyczna akceptacja wszystkiego, co niesie z sobą nowoczesność - nazywana często "szokiem przyszłości".
Skrajna tolerancja, czyli akceptowanie każdego bez względu na kolor skóry, wiek i wyznawane poglądy - ale pod jednym warunkiem - że ten ktoś chce uczestniczyć we wspólnej zabawie, lub chociaż w niej nie przeszkadza
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
(C) 2001, 2005 phpBB Group
Theme TeskoRed created by
JR9
for
stylerbb.net
&
Programosy
Regulamin