Autor Wiadomość
psota
PostWysłany: Nie 20:11, 08 Paź 2006    Temat postu:

A szkoda słów... na jego temat...
Krzysiu M.
PostWysłany: Nie 20:07, 08 Paź 2006    Temat postu:

Ja też nie widzę cytatów, może ktoś pokarze, albo zacytuje Smile
psota
PostWysłany: Czw 21:44, 06 Lip 2006    Temat postu:

nie widze tu zabardzo cytatów ..... no ale dobra Smile
Gość
PostWysłany: Czw 17:22, 06 Lip 2006    Temat postu:

Przy podawaniu cytatów wypadałoby podać autora.
psota
PostWysłany: Pon 20:37, 03 Lip 2006    Temat postu: Historia

Rock (ang. skała, kołysać się) - ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll". Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej jest zespołowość. Muzyka tworzona zespołowo, trudna do odtworzenia, gdy grana nie przez oryginalny zespół (zob. tribute band), jest też często zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem. Prekursorem polskiego rock and rolla jest redaktor Franciszek Walicki (nazywany "Ojcem Polskiego Rocka"), który w latach 60-tych powołał do życia takie zespoły jak: Rhythm & Blues, Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni, Breakout, SBB i wiele innych.

Choć opisane powyżej cechy opisują muzykę rockową, nie jest ona homogenicznym gatunkiem. W istocie, w skrajnych przypadkach mamy do czynienia z całkowicie sprzecznymi cechami. Z tego powodu wprowadzono mnogość kategorii szufladkujących poszczególne podgatunki i style w ramach tego gatunku istniejące. Klasyfikowanie takie jest niezwykle trudne i zwodnicze ze względu na wielką dynamikę, z jaką ten gatunek się rozwija oraz wielką ilość postaw indywidualnych. Mimo tego, wyróżniono kilkanaście podgatunków i wiele dziesiątek stylów, które pomagają ogarnąć tę olbrzymią różnorodność. Należy tu uściślić, czym jest gatunek (podgatunek), a czym styl. Podział na gatunki i style jest czysto arbitralny.

W przypadku gatunku mamy do czynienia ze względnie ostrym podziałem, opartym na kryterium czasowym lub generalnym założeniem artystycznym. Styl jest mniej ostrym wyróżnikiem i często intuicyjnym. Często nazwy stylów używane są jako "słowa wytrychy" w publicystyce lub literaturze, w celu łatwiejszego usystematyzowania tego tak dynamicznego zjawiska. Niektóre style wiążą się z pewną cechą muzyczną charakteryzującą pewną grupę muzyków lub grup muzycznych, inne związane są z cechami pozamuzycznymi, jeszcze inne mają charakter terytorialny lub są związane z określonym etapem w historii muzyki rockowej. Niektóre style są typowe dla pewnych gatunków, inne rozciągają się na wiele z nich, często od siebie odległych.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group